FUNDUSZ BADAWCZY SYNGAP (SRF)

Fundusz Badawczy Syngap (Syngap Research Fund) jest organizacją charytatywną założoną w 2018 roku w Kalifornii w USA. Misją SRF jest poprawa jakości życia pacjentów dotkniętych mutacją w genie Syngap1, poprzez badania i rozwój metod leczenia, terapii i tworzenia systemów wsparcia. SRF, całkowicie kierowany przez rodziców, jest największym pozarządowym podmiotem finansującym badania naukowe nad Syngap1. Założyciele, rodzice dziecka cierpiącego na Syngap1, pokrywają koszty ogólne organizacji, dzięki czemu darowizny są przeznaczane na badania i programy wspomagające. Hasłami przewodnimi SRF są Przejrzystość – Współpraca – Szybkość działania

Podsumowanie 2023 roku

KONFERENCJA SYNGAP1 2023 - DZIEŃ NAUKI

ELI5 (Wyjaśnij to, jakbym miał 5 lat)

Zrozumienie nauki SynGAP może być naprawdę trudne. Napisaliśmy ten dokument jako odniesienie dla rodzin z diagnozą SYNGAP1. Mamy nadzieję, że będzie to szczególnie pomocne dla tych, którzy nie mają tytułu doktora lub doktora biologii. Celem jest zapewnienie rodzinom wystarczającego kontekstu, aby chciały uczestniczyć w Dniu Nauki w 2023 r. i jak najlepiej z niego skorzystać . Słyszeliśmy od badaczy SYNGAP1, że naprawdę doceniają możliwość zobaczenia rodzin na Dniu Nauki .

Podczas Dnia Rodziny odbędzie się sesja, która pomoże rodzinom zinterpretować to, co usłyszały podczas Dnia Nauki  i uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania.

Porządek obrad

SESJA 1: NOWE USTALENIA 2

SESJA 2: ZMIANA PRZEZNACZENIA 5

SESJA 3: ZROZUMIENIE SYNGAP1 8

SESJA 4: STRATEGIE TERAPEUTYCZNE NAPRAWIANIA SYNGAP1 12

SESJA 5: GOTOWOŚĆ DO BADAŃ KLINICZNYCH 15

SESJA 6: CTR/MIARY ILOŚCIOWE 19

SESJA 1: NOWE USTALENIA

Podczas tych sesji dowiesz się nowych rzeczy,  które badacze odkryli na temat SYNGAP1.

Nowe spostrzeżenia dotyczące DEE, w tym SYNGAP1

Co to jest DEE?

DEE oznacza encefalopatię rozwojową i padaczkową . DEE to choroby mózgu powodujące opóźnienia rozwojowe i epilepsję. Wiele DEE jest spowodowanych mutacją w pojedynczym genie, a nazwa choroby pochodzi od genu zaangażowanego w tę chorobę. Za przykład DEE uważa się zaburzenie związane z SYNGAP1. Inne przykłady to SCN1A, SCN2A, CDKL5 i SLC6A1. Te inne DEE albo mają zatwierdzone metody leczenia, albo są w trakcie badań klinicznych, dlatego uważnie je obserwujemy.

Kim jest Ingrid ?

Doktor Scheffer jest bardzo szanowanym neurologiem dziecięcym i badaczem z Australii. W 2019 roku jej zespół opublikował badanie uważane za najbardziej wszechstronne w dotychczasowej historii badania dotyczącego zaburzeń związanych z SYNGAP1. Dr Scheffer jest członkiem Naukowej Rady Doradczej  i Klinicznej Rady Doradczej SRF .

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Jakie kwestie dotyczące DEE jako klasy chorób są ostatnio lepiej rozumiane? W jaki sposób te odkrycia mogą pomóc w badaniach nad SYNGAP1 i opracowywaniu leków?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Czym są DEE? – Centrum zasobów informacyjnych DEE-P

Encefalopatia SYNGAP1 | Neurologia

Dostarczanie genów przez egzosomy mleka przywraca ekspresję Syngap w mózgach myszy

Co to jest egzosom mleka?

Jest to naturalnie występujący „przedział” lub „strąk”, mniejszy od komórki, który można znaleźć w krowim mleku i który potencjalnie można modyfikować i wykorzystywać do dostarczania do mózgu wielu różnych rodzajów leków przez barierę krew-mózg.

Jaka jest bariera krew-mózg?

Bardzo ważna bariera zbudowana z naczyń krwionośnych, których ściany działają jak brama bezpieczeństwa dla mózgu. Kontroluje ilość jonów (cząstek z ładunkiem elektrycznym), które dostają się do mózgu i z niego wypływają. Utrzymuje także toksyny, choroby i infekcje z dala od mózgu. Tylko niektóre leki mogą przenikać przez barierę krew-mózg, na przykład aspiryna, NLPZ, takie jak ibuprofen, leki przeciwdepresyjne i leki na padaczkę.

Dlaczego interesują nas egzosomy mleka?

Największa klasa opracowywanych nowych leków specyficznych dla SYNGAP1 (ASO) nie jest obecnie pakowana w sposób umożliwiający przenikanie bariery krew-mózg. Aby dostać się do mózgu trzeba je wstrzyknąć bezpośrednio w kręgosłup, co dla naszych dzieci jest oczywiście trudne. Jednakże być może uda nam się wykorzystać egzosomy mleka do pakowania ASO lub innych potencjalnych terapii w sposób przekraczający barierę krew-mózg i być może podawany doustnie lub w postaci aerozolu do nosa.

Kim jest Janos?

Doktor Zempleni jest ekspertem w badaniach nad egzosomami. Jego laboratorium znajduje się na Uniwersytecie Nebraski w USA. Hans z zespołu SRF skontaktował się z dr. Zemplenim i poprosił go o uwzględnienie SYNGAP1 w swojej pracy.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

To fajne i cieszę się, że SRF to sfinansowało. Można go stosować także przy innych chorobach.

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Poprzednie seminarium internetowe dr Zempleniego dotyczące SRF: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=ZGWTO25JZKk

SYNGAP1 poza synapsą

Kim jest Helena?

Doktor Willsey bada geny związane z autyzmem, obserwując, co robią u żab laboratoryjnych.  Jej laboratorium  znajduje się na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, USA.

Co jest specjalnego w żabach SYNGAP1?

W komórkach znajdują się elementy zwane rzęskami, które mają wiele wspólnego z synapsami. Dr Willsey odkrył, że białko SynGAP występuje w rzęskach i że funkcja SYNGAP1 jest niezbędna do prawidłowego tworzenia rzęsek w zarodkach młodych żab.

Co robią rzęski?

Jeden typ  pomaga wszystkim komórkom wyczuwać otoczenie (jak antena); inny typ może się poruszać i pomaga przenosić śluz lub płyn. Rzęski składają się z wielu różnych genów. Uszkodzone rzęski mogą powodować choroby.

Ok, i co?

Następnie dr Willsey sprawdzi, czy braki, które zaobserwowała u żab, można również zaobserwować u szczurów, co może potencjalnie wykazać, że zaburzenie związane z SYNGAP1 powoduje ogólnie nieprawidłowości w rzęskach. Być może u ludzi także.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Może to otworzyć nowe możliwości leczenia zaburzeń związanych z SYNGAP1, w tym zrozumienie, które tkanki i narządy muszą otrzymać lek. Czasami różne modele zwierzęce mogą prowadzić do ważnych i nieoczekiwanych odkryć (myszy AKA to nie wszystko).

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Jak Helen Willsey z żabami w ręku wkroczyła na nowy grunt | Nadajnik: wiadomości i perspektywy z neurologii

SESJA 2: ZMIANA PRZEZNACZENIA

Podczas tych sesji dowiesz się, w jaki sposób istniejące leki można wykorzystać w leczeniu SYNGAP1 .

Ekran zmiany przeznaczenia leku w modelach pacjentów

Kim jest Chris?

Doktor Moxham pochodzi z Rarebase – firmy ufundowanej przez SRF w celu generowania linii komórkowych SYNGAP1 i przeprowadzania na nich badań przesiewowych leków w celu znalezienia istniejących leków, które mogłyby pomóc w leczeniu SYNGAP1. Z Rarebase współpracują także inne grupy chorób rzadkich .

Co to jest linia komórkowa?

Pobieramy więc próbki krwi od naszych dzieci, a następnie badacze pobierają próbki krwi, pobierają pewien rodzaj białych krwinek, a następnie hodują je z czynnikami, które sprawią, że przestaną być białymi krwinkami i zamienią je w „młodsze” komórki, które mogą stać się wieloma różnymi rzeczami. Nazywa się je komórkami macierzystymi. Komórki macierzyste można przeprogramować na inne typy komórek, w tym komórki mózgowe (neurony). W tym przypadku Rarebase zamienia komórki macierzyste w neurony, umożliwiając naukowcom badanie ludzkich neuronów za pomocą SYNGAP1 na szalce Petriego, które mają dokładnie te same patogenne (chorobotwórcze) mutacje SYNGAP1, jakie mają nasze dzieci. Proces ten jest trudny, kosztowny i nie zawsze skuteczny, w zależności od jakości pobranej krwi i innych czynników.

Co to jest ekran narkotykowy?

Naukowcy biorą lek i nakładają go na neuronalne linie komórkowe (patrz wyżej), aby sprawdzić, czy lek zwiększa ilość białka SynGAP. Nazywa się to „ratunkiem ekspresyjnym”. Jeśli lek poprawia ekspresję białka SynGAP, wówczas lek ten może potencjalnie być kandydatem do badania klinicznego w leczeniu zaburzenia związanego z SYNGAP1.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Ta sprawa nie jest łatwa. Ponadto, w jaki sposób mogę oddać krew mojego dziecka, aby można było tworzyć i badać także jego neurony SYNGAP1?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Odcinek 27 SYNGAP10: Wyjaśnienie Rarebase

https://www.youtube.com/watch?v=r3bS9YepQ4s

 

Ekran ponownego przeznaczenia leku u Drosophila

Co to jest Drosophila?

To naukowa nazwa muszki owocowej. Tak, te same, które roją się na twoim kuchennym blacie.

Kim jest Klemens?

Doktor Chow jest badaczem much, który bada różne zaburzenia genetyczne za pomocą muszek owocowych. Jego laboratorium  znajduje się na Uniwersytecie Utah w USA. SRF sfinansowało pracę doktora Chowa.

Czym różni się od Rarebase dr Chow?

Testy funkcjonalne na muchach SYNGAP1. Dr Chow znalazł sposób, aby szybko i łatwo wykryć problem polegający na zmniejszeniu poziomu SYNGAP1 w określonym czasie i miejscu u muszek. Następnie testuje leki, aby sprawdzić, czy mogą pomóc w rozwiązaniu problemu.

Co to jest test funkcjonalny?

Eksperyment lub test sprawdzający, czy wszystko faktycznie działa prawidłowo. Test funkcjonalny wymaga więcej rzeczy do prawidłowego działania niż ratowanie ekspresji (patrz wyżej, badanie leku).

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Różne zwierzęta mogą nam różne rzeczy powiedzieć o SYNGAP1. Stworzenie much jest stosunkowo tanie. SYNGAP1 najprawdopodobniej ma wiele funkcji, więc poznanie większej liczby jego funkcji (i tego, co dzieje się, gdy zostanie zepsute) pomoże zrozumieć naszym dzieciom. Jakie są ograniczenia tych modeli?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

„Oko muchy”: jak muszki owocowe mogą pomóc w znalezieniu leku na rzadką chorobę genetyczną | KSL.com

 

Wnioski wyciągnięte z zmiany przeznaczenia 4PB

Co to jest 4PB?

4PB to skrót od 4-fenylomaślanu, leku stosowanego w leczeniu zaburzeń cyklu mocznikowego. Obecnie jest testowany w leczeniu dwóch innych DEE: STXBP1 i SLC6A1 w szpitalu Weill Cornell w Nowym Jorku i szpitalu dziecięcym Aurora w Kolorado . 

Kim jest Zach?

Dr Grinspan kieruje neurologią dziecięcą w Weill Cornell i jest głównym badaczem wspomnianego wcześniej otwartego badania klinicznego dla 4PB.

Co to jest badanie kliniczne „otwarte”?

Badanie kliniczne, które nie jest randomizowane. Lekarze i rodziny pacjentów wiedzą, że otrzymują lek.

Co udowodni ta próba?

Celem tego badania jest ocena bezpieczeństwa i tolerancji 4PB u dzieci chorych na STXBP1 i SLC6A1.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Zastanów się, jak można by zaprojektować otwarte badanie kliniczne leku o zmienionym przeznaczeniu dla SYNGAP1. Należy zwrócić uwagę na niewielką liczbę uczestników potrzebną do tego badania (10) i przedział wiekowy (2–17 lat).

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Szczegóły badania klinicznego 4PB:

https://clinicaltrials.gov/study/NCT04937062

Rozpoczęcie rekrutacji do badania klinicznego 4-fenylomaślanu — Fundacja STXBP1

SESJA 3: ZROZUMIENIE SYNGAP1

Podczas tych sesji dowiesz się o mniej zrozumiałych aspektach  SYNGAP1.

Błędny sens SynGAP: potencjalna podatność na narkotyki i sposób, w jaki możemy się tam dostać

Co znaczy missense?

Wariant zmiany sensu to rodzaj genetycznej mutacji „punktowej”, która zmienia jedną literę w DNA genu w taki sposób, że powstałe białko ma jedną małą zmianę  w białku. Niektóre zmiany sensu DNA tak naprawdę nie zmieniają aż tak bardzo białka, czasami zmieniają białko nie do poznania i sprawiają, że staje się ono nieprzydatne, a nawet szkodliwe. Uproszczoną analogią jest zmiana przepisu podczas pieczenia ciasta. Jeśli dokonasz łagodnej zmiany, na przykład zastąpisz aromat waniliowy cytryną, ciasto będzie nieco inne, ale nadal będzie pełnić funkcję ciasta. Ale jeśli zastąpisz mleko octem, to, co pozostanie, prawdopodobnie nie będzie przypominało ciasta. Jeśli zastąpisz mleko wybielaczem, w ogóle nie chcesz tego w swoim organizmie.

Dla porównania, warianty obcinające lub „nonsensowne” to mutacje DNA, które powodują zatrzymanie instrukcji wytwarzania białka . W naszej analogii byłoby to tak, jakby przepis na ciasto został „odcięty” w połowie. Jeśli nie mamy pełnego przepisu, to nie możemy skończyć z upieczonym ciastem.

Co oznacza zmiana sensu dla SYNGAP1?

W naszej obecnej populacji w badaniu historii naturalnej Ciitizen SYNGAP1 11% pacjentów ma warianty zmiany sensu. Liczba ta może znacznie wzrosnąć – może się podwoić lub więcej. Musimy wiedzieć, jak różne mutacje zmiany sensu wpływają na pacjentów i czy istnieją jakieś różnice między mutacjami.

Co oznacza zdolność narkotykowa dla błędnego rozsądku?

Oznacza to, jak możliwe jest znalezienie leku, który pomoże rozbitemu białku wykonywać swoje funkcje lub powiększy się nieuszkodzona kopia, aby wykonała swoje zadanie.

Kim jest Michał?

Dr Courtney kieruje laboratorium sygnalizacji neuronalnej w Centrum Biologii w Turku  w Finlandii.

 

Modelowanie efektów strukturalnych mutacji zmiany sensu SYNGAP1 przy użyciu symulacji dynamiki molekularnej

Czym są symulacje dynamiki molekularnej?

Dynamika molekularna to metoda symulacji komputerowej służąca do analizy fizycznych ruchów atomów i cząsteczek. Aminokwasy to cząsteczki  , które łączą się, tworząc białka. W tym przypadku symulację wykorzystuje się do zrozumienia wpływu mutacji zmiany sensu genu SYNGAP1 na aminokwasy tworzące białko SynGAP.

Kim jest Pekka?

doc. Prof. Postila (również w Turku w Finlandii) jest ekspertem w dziedzinie zaawansowanych symulacji dynamiki molekularnej złożonych układów biomolekularnych i blisko współpracuje z prof. Pentikäinenem. Zobacz niedawne ogłoszenie o dotacji SRF dla tego zespołu: https://www.syngapresearchfund.org/post/syngap-research-fund-awards-100-000-for-investigating-the-impact-of-syngap1-missense- warianty-wykorzystujące-strukturalną-bioinformatykę-pr17#googtrans(en|en)

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Co to podejście może nam powiedzieć o tym, jak mutacje zmiany sensu powodują potencjalne różnice w sposobie funkcjonowania białka SynGAP?

 

Zintegrowane podejścia do rozwiązywania wariantów zmiany sensu SYNGAP1 o niepewnym znaczeniu

Czym są warianty o niepewnym znaczeniu (VUS)?

Są to zmiany genetyczne (warianty), w przypadku których genetycy nie są pewni, czy powodują chorobę, czy nie. Obcinające warianty DNA są często bardzo wyraźnie chorobotwórcze, więc VUS są bardzo często wariantami zmiany sensu.

Dlaczego interesuje nas VUS?

Niektóre VUS okażą się chorobotwórcze (powodujące chorobę). Identyfikacja każdego pacjenta z SYNGAP1 jest ważna, dlatego musimy pomagać rodzinom w uzyskaniu potwierdzonej diagnozy, jeśli to możliwe. Podobnie, jeśli pacjent ma VUS, ale w rzeczywistości nie ma zaburzenia związanego z SYNGAP1, powinien o tym wiedzieć i kontynuować swoją podróż diagnostyczną.

Kim jest Gemma?

Doktor Carvill jest genetykiem. Bada zmiany w DNA, które powodują DEE. Jej laboratorium  znajduje się na Northwestern University w USA. Jej praca pomoże nam zrozumieć kluczowe aspekty różnych klas wariantów i ostatecznie może nam wskazać, jakie metody leczenia warto wypróbować, w zależności od konkretnego wariantu.

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminaria na temat missense i VUS?

Ukierunkowane defekty wariantów zmiany sensu SynGAP – SRF

Czy Twój raport genetyczny zawiera wariant o nieznanym znaczeniu (VUS) w SYNGAP1? – Fundusz Badawczy SynGAP

 

Modele iPSC dysfunkcji SYNGAP1

Czym są modele iPSC?

iPSC oznacza induced P luripotencjalne komórki macierzyste . Są to komórki macierzyste wytworzone z komórek krwi lub skóry, które zostały wywołane (delikatnie wymuszone), aby stały się nowym typem komórek do badania. W badaniach SYNGAP1 indukowane komórki są często płytką neuronów. Neurony na szalce umożliwiają badaczom badanie wariantów Syngap w kontekście wszystkich pozostałych genów w DNA każdego pacjenta, ponieważ komórki pochodzą bezpośrednio od pacjenta. Zobacz „Co to jest linia komórkowa” powyżej, aby zapoznać się z naszym poprzednim wyjaśnieniem linii komórkowych.

Kim jest Marcelo?

Dr Coba jest pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w USA. Jego laboratorium  bada, jakie białka oddziałują z SynGAP. Jest wspierany przez SRF i posiada kolekcję linii komórkowych ofiarowanych przez pacjentów.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

W jaki sposób te modele pomagają nam zrozumieć SYNGAP1? Jakie są ich ograniczenia?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Poprzednie seminarium internetowe dr Coby dotyczące SRF: https://www.youtube.com/watch?v=YwhmaZ3kKrw

 

Niesynaptyczna funkcja genu SYNGAP1 związanego z ASD w neurogenezie korowej

Co to jest funkcja niesynaptyczna?

O zaburzeniu związanym z SYNGAP1 myślimy przede wszystkim jako o chorobie atakującej synapsy (połączenia między komórkami mózgowymi); jednakże mogą występować inne problemy z mózgiem spowodowane niedoborem SynGAP, które nie są związane z połączeniami synaptycznymi. Podczas tej sesji opiszemy wpływ niedoboru SynGAP na komórki glejowe i jego wpływ na wczesny rozwój mózgu.

Co to jest neurogeneza?

Neurogeneza to termin używany do opisania rozwoju komórek mózgowych u płodu, co u płodów ludzkich zachodzi mniej więcej pomiędzy 7. a 25. tygodniem ciąży. Oznacza to „tworzenie neuronów”, a neurony to komórki, z których powstają prawie wszystkie komórki w organizmie. mózgu i nerwach.

Co to jest neurogeneza korowa?

Kora mózgowa to duża, pomarszczona, zewnętrzna część mózgu, którą można zobaczyć, patrząc na ludzki mózg. Tak naprawdę składa się z kilku warstw. Odpowiada za myślenie wyższego rzędu, do jakiego zdolni są ludzie (język, pamięć, uczenie się, rozumowanie itp.). Neurogeneza korowa to termin używany do opisania procesu rozwoju kory mózgowej.

Co to jest płytka korowa? Co to jest laminowanie?

Płytka korowa jest pośrednim etapem tworzenia warstw kory. Laminowanie to proces organizowania się neuronów w odpowiednie warstwy kory mózgowej.

Kim jest Marcela?

Dr Birtele jest stażystką podoktorską w Keck School of Medicine na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w USA.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Co to odkrycie oznacza dla leczenia SYNGAP1? Czy to oznacza, że ​​niektóre funkcje SynGAP1 mogą wystąpić, gdy mózg staje się organem?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Artykuł dr Birtele https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2022.05.10.491244v1

SESJA 4: STRATEGIE TERAPEUTYCZNE NAPRAWY SYNGAP1

Podczas tych sesji dowiesz się o terapii SYNGAP1, która pojawi się na horyzoncie .

Platforma TANGO ASO

Co to jest TANGO?

TANGO oznacza ukierunkowane zwiększanie produkcji genów jądrowych. Jest to platforma opracowana przez firmę Stoke Therapeutics do wytwarzania leków zwanych oligonukleotydami antysensownymi (ASO). Oczekuje się, że leki te będą jednymi z pierwszych leków opracowanych w celu leczenia podstawowej przyczyny zaburzenia związanego z SYNGAP1. Platforma ta jest obecnie wykorzystywana w badaniu dotyczącym leczenia innego DEE: zespołu Dravet.

Kim jest Izabela?

Dr. Aznarez jest współzałożycielem Stoke  i współtwórcą platformy TANGO.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Jak potoczyły się dotychczasowe badania kliniczne dotyczące zespołu Dravet? Jakie są wyzwania? Czego możemy się dowiedzieć istotnego dla SYNGAP1? Jakie są kolejne kroki w badaniu klinicznym SYNGAP1?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Nagranie z zeszłorocznego Dnia Nauki ze Stoke: https://www.youtube.com/watch?v=XH4DR1Seyn4 

 

Platforma Praxis ASO

Kim jest Praxis?

Praxis Precision Medicines to firma biofarmaceutyczna, której misją jest opracowywanie metod leczenia padaczki genetycznej . Mają w swoim rurociągu o nazwie PRAX-090 leczenie oligonukleotydem antysensownym (ASO)  dla SYNGAP1 . Współpracują z Instytutem Florey w Melbourne w Australii nad tym leczeniem. Obecnie prowadzą badanie kliniczne ASO dla innego DEE, SCN2A. Badanie wzmocnienia funkcji SCN2A nosi nazwę „ EMBRAVE ”, a leczenie nazywa się PRAX-222. 

Czym różni się ich platforma ASO?

Platforma Praxis nazywa się SOLIDUS i w tej chwili nie wiemy o niej zbyt wiele więcej.

Kim jest Kris?

Dr Kahlig jest pracownikiem naukowym w Praxis.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Jak daleko posunęły się badania kliniczne dotyczące wzmocnienia funkcji SCN2A? Jakie są wyzwania? Czego możemy się nauczyć istotnego dla SYNGAP1? Jakie są kolejne kroki w badaniu klinicznym SYNGAP1?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Komunikat prasowy ogłaszający PRAX-090:

Praxis Precision Medicines prezentuje największą w branży ofertę leków ukierunkowanych na padaczkę podczas Dnia Padaczki 2022

 

Supresorowe tRNA do leczenia DEE

Co to jest transferowy RNA (tRNA)?

RNA oznacza kwas rybonukleinowy i jest wykonany na podstawie instrukcji zawartych w DNA komórki (kwas deoksyrybonukleinowy). tRNA jest jednym z kilku różnych typów RNA występujących w naszych komórkach. Podsumowując, RNA odgrywają rolę w wytwarzaniu białek i regulowaniu ilości wytwarzanego białka oraz wytwarzanych określonych izoform. Zadaniem tRNA jest dostarczenie każdego kolejnego „elementu budulcowego” białka potrzebnego do stworzenia pełnego białka zgodnie z instrukcjami zawartymi w mRNA (mRNA jest zredagowaną wersją instrukcji dla jednego genu).

Co to jest wariant nonsensowny?

Wariant nonsensowny (zwany także mutacją nonsensowną) ma miejsce wtedy, gdy zmienia się pojedyncza litera w DNA (nie jest dodana ani odjęta, po prostu zmieniona na inną literę). Ta zmiana skutkuje błędną instrukcją, aby wcześniej zaprzestać wytwarzania białka. Kiedy następuje „przedwczesne zatrzymanie” DNA, produkcja białka zostaje zakłócona i w rezultacie białko nie jest tworzone. 30% populacji pacjentów SYNGAP1 w badaniu SYNGAP1 Ciitizen Natural History Study ma wariant nonsensowny.

Wyobraź sobie, że poszliśmy do sklepu, aby kupić składniki do ciasta, ale w instrukcji zakupu widniała jedna „literówka”:  

Idź do sklepu i kup SKŁADNIKI NA CIASTO: MĄKA, MLEKO, JAJKA

zmieniłem instrukcje na:

Idź do sklepu i zatrzymaj się OP .

Poszliśmy więc całą drogę do sklepu, ale po prostu wyszliśmy bez składników. Skończyło się na tym, że nie mamy ciasta. Tego rodzaju literówka prawie zawsze powoduje chorobę.

Co to są supresorowe tRNA?

Supresyjne tRNA to zmodyfikowane, syntetyczne tRNA, które zaprojektowano specjalnie tak, aby wkroczyły i umożliwiły dalsze wytwarzanie białka pomimo problematycznej instrukcji zatrzymania. Wyobraź sobie wykolejenie pociągu z powodu braku części toru. Supresyjne tRNA wiedzą, której części toru potrzebujemy, aby pociąg mógł jechać, układają brakujący odcinek i „powstrzymują” ewentualne wykolejenie.

Kim jest Daniel?

Daniel jest współzałożycielem Tevard Biosciences. Stworzył Tevarda, aby leczyć zespół Draveta (Tevard to Dravet pisane od tyłu). Córka Daniela, Natasza, cierpi na zespół Draveta.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Jak potoczyły się dotychczasowe losy Dravet? Jakie są kolejne kroki w przypadku SYNGAP1?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Poprzednie seminarium internetowe SRF na temat Transferu RNA: https://www.youtube.com/watch?v=_8tSTZOq8s0 

SESJA 5: GOTOWOŚĆ DO BADAŃ KLINICZNYCH

Podczas tych sesji dowiesz się, co społeczność SYNGAP1 musi zrobić , aby być gotowa do badań klinicznych .

Analiza genotypu i fenotypu SYNGAP1

Co to jest genotyp?

Genotyp odnosi się do sytuacji DNA danej osoby. Mutacje i takie tam. Test genetyczny może opisać genotyp. (Systemy modeli zwierzęcych również mają genotypy, podobnie jak komórki w hodowli).

Kim jest Kim?

Doktor Wiltrout jest neurologiem dziecięcym i genetykiem, który współpracuje z doktorem medycyny Ann Poudori w Bostońskim Szpitalu Dziecięcym w celu zbadania SYNGAP1.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

W jaki sposób moja rodzina może wziąć udział w tym badaniu?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Zeszłoroczna sesja doktora Wiltrouta: https://www.youtube.com/watch?v=JB0qhu54CkE

Znaczące wyniki kliniczne i rozwój modelu koncepcyjnego choroby

Co to jest model koncepcji choroby?

Wszyscy chcemy, aby nasi Syngapianie wyzdrowieli. Aby wiedzieć, co byłoby korzystne dla wszystkich osób cierpiących na zaburzenie związane z SYNGAP1, potrzebujemy podsumowania doświadczeń i wyzwań pacjentów. Model koncepcji choroby to formalne ramy oceny życiowych doświadczeń jednostek i ich rodzin oraz stanowiące podstawę do generowania miar wyników.

Jakie są miary wyniku?

Aby wykazać, czy leczenie przynosi skutek, należy dokonać pomiaru stanu pacjenta przed i po leczeniu. Mierniki wyniku to testy lub obserwacje, które będą powtarzane przed, w trakcie i po badaniu klinicznym  dotyczącym leczenia. Wyniki mogą mieć charakter kliniczny, czyli mierzony przez lekarza, np. zmiany w ciśnieniu krwi lub zapisie EEG, a nawet w zakresie funkcji poznawczych. Opiekunowie lub pacjent mogą także zgłaszać pomiary wyników (wyniki zgłaszane przez pacjenta), np. narzędzie do śledzenia napadów lub śledzenia bólu.

Kim jest Katarzyna?

Dr. Cunnane jest badaczem w Weill Cornell.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

W jaki sposób moja rodzina może uczestniczyć w tworzeniu modelu koncepcyjnego choroby SYNGAP1? Jak inne choroby podeszły do ​​​​tworzenia modelu koncepcji choroby? Dlaczego odnieśli sukces lub porażkę?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Model koncepcji choroby innego DEE, STXBP1: Model koncepcji choroby dla zaburzeń związanych z STXBP1

Zarysowanie krajobrazu klinicznego SYNGAP1 za pomocą podejścia polegającego na fenotypowaniu obliczeniowym przy użyciu 3386 adnotacji fenotypowych u 197 osób

Co to jest fenotyp?

Fenotyp odnosi się do zestawu obserwowalnych cech danej osoby, związanych z konkretnym wariantem DNA lub chorobą.

Co to jest fenotyp obliczeniowy?

Przetwarzanie ogromnej ilości danych z elektronicznej dokumentacji zdrowotnej pacjentów w celu zrozumienia, czy istnieją określone fenotypy, które można wyprowadzić z danych osób cierpiących na tę samą chorobę lub warianty DNA.

Kim jest Riley?

Doktor Kessler jest częścią zespołu CHOP zainteresowanego zrozumieniem pacjentów z SYNGAP1.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

W jaki sposób moja rodzina może wziąć udział w tym badaniu?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Naukowcy CHOP wykorzystują nowatorską technikę do analizy 53 milionów punktów danych klinicznych | Szpital Dziecięcy w Filadelfii

Zrozumienie historii naturalnej SYNGAP1 poprzez integrację danych

Co to jest integracja danych?

Integracja danych to proces łączenia danych z różnych źródeł w jeden widok. W tym przypadku dane dotyczące pacjentów SYNGAP1 są łączone z wielu źródeł (notatki kliniczne z wizyt osobistych, elektroniczna dokumentacja medyczna itp.).

Kim jest Julia?

Julie Xian jest analitykiem danych w laboratorium dr Ingo Helbiga  w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii (CHOP).

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Czy zarejestrowałem się już w programie Ciitizen? W jaki sposób moja rodzina może wziąć udział w programie?

Prospektywne badanie historii naturalnej w SYNGAP1 – pierwsze spostrzeżenia z ENDD

Co to jest badanie historii naturalnej (NHS)?

Badanie obserwacyjne mające na celu śledzenie przebiegu choroby, aby badacze mogli zrozumieć, w jaki sposób choroba rozwija się w ciągu życia człowieka.

Co to jest prospektywne badanie historii naturalnej?

Perspektywa oznacza patrzenie w przyszłość. Badania te rozpoczynają obserwację pacjentów w określonym czasie i trwają przez określony czas, na przykład dwa lata. W tym okresie pacjenci są obserwowani w regularnych odstępach czasu. Inne rodzaje badań historii naturalnej obejmują retrospektywne (w których wykorzystuje się wcześniej istniejące dane) i przekrojowe, w ramach których zbierane są dane dotyczące populacji pacjentów jednorazowo w określonym momencie.

Dlaczego potrzebujemy studiów nad historią naturalną?

Badania historii naturalnej są ważne dla opracowywania leków na rzadkie choroby, ponieważ opisują typowy postęp choroby w ciągu życia jednostki. Mogą również pomóc w ustaleniu, czy istnieją różne podtypy choroby. Są to ważne informacje bazowe wykorzystywane do projektowania badania klinicznego w procesie opracowywania leków.

Kim jest Jillian?

Doktor McKee MD jest neurologiem dziecięcym i pracownikiem naukowym w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii (CHOP).

 

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

W jaki sposób moja rodzina może wziąć udział w tym badaniu? Jakie są ograniczenia tego rodzaju badań? Skąd będziemy wiedzieć, że badanie zakończyło się sukcesem?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

72 – Podejście oparte na danych do rekonstrukcji trajektorii choroby w zaburzeniach związanych z SYNGAP1 | Seria seminariów internetowych dotyczących funduszu badawczego SynGAP

Choroby rzadkie: badania historii naturalnej na rzecz rozwoju leków | FDA

SESJA 6: CTR/MIARY ILOŚCIOWE

Podczas tych sesji dowiesz się, w jaki sposób można mierzyć poprawę objawów SYNGAP1 .

Najnowsze odkrycia neurobehawioralne w badaniu SYNGAP1

Czym są zaburzenia neurobehawioralne?

Zaburzenie neurobehawioralne to termin używany do opisania grupy diagnoz związanych z wyzwaniami behawioralnymi towarzyszącymi chorobom mózgu, np. ADHD, trudności w funkcjonowaniu wykonawczym, opóźnienia poznawcze, agresja itp. Zaburzenie związane z SYNGAP1 często skutkuje efektami neurobehawioralnymi.

Kim jest Tomek?

Dr Frazier jest obecnie profesorem psychologii na Uniwersytecie Johna Carrolla, gdzie opracowuje sposób oceny postępów rozwojowych naszych dzieci za pomocą oprogramowania do śledzenia wzroku. Wiele osób z SYNGAP1 wzięło już udział w pierwszej fazie jego badań.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

W jaki sposób moja rodzina może wziąć udział w kolejnym etapie tego badania?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Poprzednie seminarium internetowe SRF dr Fraziera https://www.youtube.com/watch?v=KbsSLqCng0k

Walidacja ORCA dla SYNGAP1 i innych DEE

Co to jest ORKA?

Nie, to nie odnosi się do wieloryba Syngap! ORCA oznacza zdolność komunikacyjną zgłoszoną przez obserwatora . _ Jest to ocena pierwotnie opracowana w celu pomiaru zdolności komunikacyjnych osób z zespołem Angelmana . Osoby z zespołem Angelmana mają poważne trudności z komunikacją, podobnie jak osoby z SYNGAP1. ORCA jest wykorzystywana jako miara wyniku w badaniach klinicznych dotyczących zespołu Angelmana.

Dlaczego ORCA musi zostać zweryfikowana dla SYNGAP1? Co to znaczy?

Aby amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaakceptowała ORCA jako ważną miarę wyniku badania SYNGAP1, badacze muszą wykazać, że ORCA jest użytecznym i ważnym narzędziem do pomiaru komunikacji w SYNGAP1, tak samo jak zrobiono to w przypadku Zespół Angelmana. Po zatwierdzeniu w badaniach klinicznych leków SYNGAP1 można będzie wykorzystać ORCA jako miarę wyniku.

Kim jest Christy?

Dr Zigler jest badaczem z Duke University, którego zespół opracował ORCA.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

Jakie miary wyników muszą zobaczyć FDA i inne agencje regulacyjne ds. leków, aby zatwierdzić lek dla SYNGAP1? W jaki sposób moja rodzina może uczestniczyć w rozwoju ORCA?

Czy mogę przeczytać lub obejrzeć cokolwiek wcześniej, aby lepiej zrozumieć seminarium?

Poprzednie webinarium SRF dr Ziglera: https://www.youtube.com/watch?v=H40Wq2DhPes

Biomarkery EEG głębokiego uczenia się w modelach gryzoni i pacjentach SYNGAP1

Co to jest głębokie uczenie się?

Głębokie uczenie się to metoda sztucznej inteligencji (AI), która uczy komputery przetwarzania danych w sposób inspirowany działaniem ludzkiego mózgu . Modele głębokiego uczenia się potrafią rozpoznawać złożone wzorce w obrazach, tekście, dźwiękach i innych danych.

Czym są biomarkery?

Biomarker jest skrótem od „markera biologicznego”.

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) : „biomarker jako zdefiniowana cecha, która jest mierzona jako wskaźnik normalnych procesów biologicznych , procesów chorobotwórczych lub reakcji na ekspozycję lub interwencję, w tym interwencje terapeutyczne. Cechy molekularne, histologiczne, radiologiczne lub fizjologiczne to typy biomarkerów. Poziom cholesterolu i poziom cukru we krwi to tylko niektóre przykłady biomarkerów.

Biomarkery brzmią podobnie do mierzalnych wyników, ale „nie oceniają, jak dana osoba się czuje, funkcjonuje lub przeżywa”.

Jakie są modele gryzoni?

Szczury lub myszy, których DNA zostało zmodyfikowane w celu wprowadzenia zaburzenia genetycznego, takiego jak SYNGAP1. Szczury i myszy działają następnie jako „modele” choroby, dzięki czemu możemy dowiedzieć się więcej o chorobie.

Kim jest Alfredo?

Dr Gonzalez-Sulser jest członkiem Simon’s Initiative for the Developing Brain (SIDB)  na Uniwersytecie w Edynburgu w Wielkiej Brytanii. Jego zespół pracuje nad opracowaniem nowych strategii terapeutycznych w leczeniu padaczki, które polegają na specyficznej modyfikacji aktywności sieci generujących napady w mózgu.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

W jaki sposób obserwacje u gryzoni można przełożyć na ludzi? Jakie są ograniczenia tych modeli?

Wykorzystanie EEG do zrozumienia „jak działa mózg” w SYNGAP1

Co to jest EEG?

EEG to skrót od ElectroEncephaloGraphy. Mierzy wzorce elektryczne na powierzchni skóry głowy, które odzwierciedlają aktywność mózgu i są powszechnie określane jako „fale mózgowe”. Elektrody przykleja się do skóry głowy według określonego wzoru.

Co to jest QEEG?

QEEG jest skrótem od ilościowej elektroencefalografii. Analizuje aktywność elektryczną mózgu w celu pomiaru i wyświetlenia wzorców, które mogą odpowiadać informacjom diagnostycznym i/lub deficytom poznawczym. QEEG służy głównie do badań. Wykorzystuje więcej elektrod, ale nie trzeba ich przyklejać do skóry głowy.

Kim jest kwiecień?

Doktor Levin jest neurologiem w Bostońskim Szpitalu Dziecięcym (BCH), którego badania skupiają się na identyfikacji biomarkerów autyzmu na podstawie informacji o rytmach mózgu mierzonych za pomocą EEG.

Co powinienem myśleć o uczestnictwie w tym seminarium?

W jaki sposób moja rodzina może uczestniczyć w identyfikacji biomarkerów EEG? Jakie są ograniczenia tego rodzaju biomarkera?

Scroll to Top